Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypadek przy pracy – kto zapłaci

11 maja 2017 | Praca i ZUS

W 2016 r. liczba poszkodowanych wyniosła 87 886 osób, czyli o 0,3 proc. więcej niż rok wcześniej, w tym 239 osób zginęło, a 464 doznało wypadku z ciężkim obrażeniem ciała. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków? Kto ponosi odpowiedzialność? Kiedy pracownikowi należy się odszkodowanie? Dlaczego warto zadbać o dodatkową ochronę?

Z danych GUS wynika, że do wypadków przy pracy dochodzi najczęściej wskutek nieprawidłowego zachowania się pracownika (60,1 proc. przypadków). Powodem jest zwykle brak odpowiednich szkoleń BHP lub przeprowadzanie ich w sposób niedbały. W latach 2014–2015 inspektorzy pracy przeprowadzili prawie 4,9 tys. kontroli tematycznych związanych ze szkoleniami w zakresie BHP, które wykazały, że co trzeci pracodawca nie zadbał o przeprowadzenie kursów BHP lub zrobił to niewłaściwie.

Gdy konsekwencją wypadku jest stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu pracownika, może się on starać o jednorazowe odszkodowanie. Nie otrzyma go jednak, jeżeli do wypadku doszło z jego winy, gdy złamał przepisy o ochronie życia i zdrowia.

Niezależnie od możliwości uzyskania świadczeń z ZUS, poszkodowany może otrzymać dodatkowe świadczenie z tytułu dobrowolnego ubezpieczenia NNW, jeśli wykupił tego typu polisę.

—Anna Materny, Dyrektor Biura Produktów Detalicznych Gothaer TU S.A.

Wydanie: 10746

Wydanie: 10746

Spis treści

Rozmowy czwartkowe

Zamów abonament