Firmy budowlane czekają zmiany
Nowe niemieckie prawo zwiększy koszty wykonania zlecenia na roboty budowlane, w szczególności przedsiębiorców, którzy zdecydują się na realizację inwestycji na rzecz konsumentów – pisze prawniczka.
W marcu niemiecki ustawodawca uchwalił długo debatowaną nowelizację niemieckiego kodeksu cywilnego (BGB) dotyczącą umowy o roboty budowlane. Co ciekawe, ten rodzaj umowy podzielono na zwykłą („Bauvertrag") oraz na konsumencką („Verbraucherbauvertrag"). Przyjęcie regulacji nie pozostanie bez znaczenia dla polskich firm budowlanych świadczących usługi w Niemczech. Zwykle bowiem wykonanie takiej umowy podlega prawu niemieckiemu. Przepisy te wejdą w życie 1 stycznia 2018 r. Nie obejmą jednak umów zawartych przed tą datą.
Dotychczasowe prawo
Obowiązujące obecnie w Niemczech prawo nie zawiera ustawowych regulacji dotyczących umowy o roboty budowlane. Świadczenie usług budowlanych odbywa się w oparciu o ogólne przepisy kodeksu cywilnego dotyczące umowy o dzieło. Brak jest więc ustawowych zasad dotyczących takich kwestii, jak: zmiana pierwotnie uzgodnionego zakresu prac w trakcie realizacji umowy, odbiór ukończonych robót czy też rozwiązanie umowy z ważnych powodów bez zachowania okresu wypowiedzenia. Specyfika umowy o roboty budowlane doprowadziła wprawdzie do spisania zasad dotyczących świadczenia tych usług, tzw. ogólnych warunków umów o świadczenie usług budowlanych („VOB/B"), ale regulacja ta nie ma charakteru wiążącego. Strony umowy mogą uzgodnić ich stosowanie lub poprzestać na ustawowej regulacji.
Z uwagi na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta