Firmy kuszą wysokimi dywidendami
Liczba spółek dzielących się wypracowanym zyskiem z akcjonariuszami z roku na rok rośnie. W 2016 r. około 40 proc. firm notowanych na naszej giełdzie wypłaciło dywidendę. W tym roku ten odsetek może być jeszcze większy. Dla inwestorów to nie lada gratka. Zysk z samej dywidendy jest bowiem nierzadko wyższy niż roczna stopa zwrotu z obligacji czy lokat bankowych.
Dywidendowe żniwa
Jak podkreśla Łukasz Rozbicki, zarządzający w MM Prime TFI, poszukując wysokich dywidend warto zwrócić uwagę przede wszystkim na małe i średnie spółki z branż, którym sprzyja dobra koniunktura i które charakteryzują się wysoką zdolnością do generowania gotówki.
– Dobrym przykładem jest sektor deweloperski. Dobra koniunktura może tu potrwać jeszcze dwa – trzy lata, a zatem są szanse na utrzymanie wysokiej stopy dywidendy przez takie spółki jak Dom Development czy Robyg; firmy te od lat regularnie dzielą się zyskiem z akcjonariuszami – mówi Łukasz Rozbicki.
Jego zdaniem sektorem dywidendowym są także firmy informatyczne. Dobrą historią pochwalić się mogą spółki z grupy Asseco czy Atende. Biorąc pod uwagę wydatki z nowej perspektywy unijnej, zdolność dywidendowa w tym sektorze może nawet się zwiększać. Nadzieje można wiązać ze spółkami przemysłowymi. W tym roku wysoką dywidendę wypłaci PCC Exol, ale warto też uwzględnić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta