Niezamortyzowana inwestycja w obcym lokalu jest kosztem
Podatnik, który zrezygnował z prowadzenia klubu fitness w wynajmowanym pomieszczeniu, ponieważ działalność stała się nierentowna i zaczęła przynosić straty, miał prawo do odliczenia nieodpisanych dotychczas nakładów na adaptację.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 21 marca 2017 r. (I SA/Rz 103/17).
Stan faktyczny
Podatnik prowadzi działalność w zakresie usług ubezpieczeiowych. W 2014 r. rozszerzył ją o usługi klubu fitness. Wynajął lokal użytkowy, w którym miały być prowadzone oba rodzaje działalności. W celu przystosowania lokalu do działalności klubu fitness zostały wykonane niezbędne prace adaptacyjne. Inwestycję w obcym środku trwałym podatnik rozliczał poprzez miesięczne odpisy amortyzacyjne. Z powodu dużych nakładów i braku klientów klub nie przynosił oczekiwanych zysków. Podatnik podjął decyzję o zakończeniu działalności klubu, aby nie generować dalszych strat. Rozwiązał umowę najmu, a biuro działalności ubezpieczeniowej, która jest kontynuowana, przeniósł do innej miejscowości.
Przedsiębiorca zapytał czy miał prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej części inwestycji w obcym środku trwałym. Kierując się zasadą racjonalności zdecydował o zaprzestaniu prowadzenia działalności w zakresie klubu fitness, co spowodowało wykreślenie środka trwałego z ewidencji. W takim przypadku nie miał zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. Na poparcie swojego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta