Jaki VAT od częściowo wynajmowanego budynku
Nieprecyzyjne przepisy powodują, że nie da się jednoznacznie określić sposobu rozliczenia sprzedaży ulepszanego budynku, który w niewielkim procencie był wykorzystywany na potrzeby firmy właściciela. Tomasz Krywan
Podatnik prowadzący wyłącznie działalność opodatkowaną w 2005 r. wybudował budynek biurowy. Większość tego budynku (90 proc. jego powierzchni) wynajął, a pozostałą część wykorzystuje na potrzeby własnej działalności. Przy budowie budynku podatnik odliczał VAT. Podatek odliczał również od poniesionych w latach 2007-2016 nakładów na ulepszenia, przy czym wartość pojedynczych ulepszeń nie przekraczała 30 proc. wartości początkowej budynku. Czy sprzedaż budynku będzie zwolniona od VAT czy opodatkowana? Czy – jeżeli sprzedaż będzie zwolniona od VAT – konieczna będzie korekta odliczonego podatku? Czy podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku VAT? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Brzmienie tego przepisu powoduje, że z punktu widzenia VAT w przypadku sprzedaży nieruchomości zabudowanych nie dochodzi do podlegających odrębnemu opodatkowaniu dostaw gruntów, lecz grunty podlegają opodatkowaniu w ramach dostaw budynków lub budowli.
Dostawy budynków są, co do zasady, opodatkowane VAT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta