Funduszowe pochwały, wnioski i przestrogi
Na początku okresu 2007–2103 chyba niewielu by zgadło, że na Warmię i Mazury trafi najwięcej eurodotacji z polityki spójności w przeliczeniu na jednego mieszkańca i w relacji do regionalnego PKB. Tym bardziej że gdy Polska przystępowała do Unii Europejskiej, Warmińsko-Mazurskie było jedną z pięciu najbiedniejszych polskich i europejskich prowincji.
Tak się jednak stało, fundusze popłynęły tu wartkim strumieniem. A skoro tak, to na pewno warto zapytać o efekty wykorzystania tych pieniędzy. I tu też niespodzianka w postaci nadspodziewanych dobrych wyników. Nadspodziewanych dobrych, bo wpływ funduszy płynących z Brukseli na zdynamizowanie rozwoju regionu też był największy w całym kraju. Mało tego, największe w kraju okazały się również tzw. efekty podażowe, a to znaczy, że fundusze unijne w sposób trwały dynamizują regionalną gospodarkę. Dłonie same składają się do oklasków, bo chyba właśnie o takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta