Tygrysi skok gospodarki
Chcąc przejść z obecnego poziomu naszego przemysłu do gospodarki 4.0, musimy dokonać olbrzymiej zmiany. Ostatnie lata napawają optymizmem: pokazują, że polskie społeczeństwo chętnie wdraża nowoczesne rozwiązania.
Michał Niewiadomski
Aby wziąć udział w kolejnej rewolucji przemysłowej, potrzebne są nowatorskie pomysły, transfer technologii, najnowsze rozwiązania i narzędzia. Nie mniej ważne jest pozytywne nastawienie społeczeństwa do zmian, bo bez tego implementacja innowacji się nie powiedzie. Przykład olbrzymiej transformacji, jaka dokonała się w Polsce na początku lat 90., pokazuje, że Polacy są otwarci na zmiany. Co więcej, ostatnie lata, gdy obserwujemy dynamiczne zmiany w otaczającym nas cyfrowym świecie, wskazują, że polskie społeczeństwo chętnie wdraża nowoczesne rozwiązania. Przykładem jest choćby duże zainteresowanie bankowością internetową oraz płatnością bezgotówkową.
O tym, że jesteśmy w stanie dokonywać milowych kroków, widać było pod koniec ubiegłego stulecia. Gdy cały świat drżał w obawie przed tym, jak systemy komputerowe zareagują na zmianę z 1999 na 2000 rok, my spaliśmy spokojnie, bo mieliśmy nowoczesne komputery i oprogramowanie. Skorzystaliśmy na nowoczesnych rozwiązaniach świata IT, jakie wówczas były dostępne, przeskakując kilka generacji do przodu.
Industry 4.0
Sektor 4.0 definiujemy jako następną fazę digitalizacji sektora produkcyjnego, napędzanego przez cztery siły: ilość zgromadzonych i przetwarzanych danych, mocy obliczeniowych i łączności (zwłaszcza nowe, szerokopasmowe sieci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta