Melodramat pisany po godzinach
Joanna Jax z Olsztyna pisze powieści historyczne. Jej „Saga von Becków" walczy właśnie o Wawrzyn – literacką nagrodę Warmii i Mazur.
Wolne Miasto Gdańsk w 1934 roku. Maria Tarnowska, polska nauczycielka wychowana w sierocińcu, poznaje młodego Niemca z SS. Wbrew okolicznościom zakochują się w sobie, a Werner von Beck okazuje się nie tak zagorzałym nazistą, jak to się mogło z początku wydawać. Dalej akcja prowadzi nas przez polskie miasta w czasie okupacji: Olkusz, Kraków i Łódź, aż po dalsze regiony (Prowansja, Berlin, Jerozolima, Paryż), a kończy się we współczesnej Warszawie.
Tak prezentuje się w skrócie fabuła „Dziedzictwa von Becków" (2014), powieści Joanny Jax, która miała swoją kontynuację w postaci „Piętna von Becków" (2016). Losy powieściowej dylogii ważą się właśnie w prestiżowym konkursie o Wawrzyn – literacką nagrodę Warmii i Mazur.
Dotychczas wyróżnienie to zdobyli m.in. Kazimierz Orłoś, Erwin Kruk i Mariusz Sieniewicz, ale oprócz powieściopisarzy wyróżniano też autorów książek historycznych i naukowych. Nagradzano również książki niezwiązane treściowo z regionem, bo do nominacji wystarcza fakt, iż autor pochodzi z Warmii i Mazur. Tak jest też w przypadku Joanny Jax, która miejsce akcji swych powieści umieszcza poza Warmią, ale urodziła się i mieszka w Olsztynie.
Trzynasty w historii nagrody laureat zostanie ogłoszony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta