Koniec zwolnienia z VAT dla likwidacji szkód
Dokończenie ze str. >D1
TSUE orzekł także, że w odniesieniu do transakcji ubezpieczeniowych nie można stosować analogii dotyczącej usług finansowych. Należy wskazać, że art. 135 ust. 1 lit. a) dyrektywy (zwolnienie dotyczące usług ubezpieczeniowych) obejmuje wyłącznie transakcje ubezpieczeniowe sensu stricte, natomiast art. 135 ust. 1 lit. d) i f) dyrektywy (zwolnienie dotyczące usług finansowych) uwzględnia także transakcje „dotyczące" lub „których przedmiotem są" określone transakcje finansowe (podobnie wskazano w wyroku Taksatorringen, C 8/01, EU:C: 2003:621, pkt 43). W konsekwencji TSUE orzekł, że na podstawie dyrektywy zwolnienie z VAT jest znacznie szersze w odniesieniu do usług „okołofinansowych" niż usług „okołoubezpieczniowych".
Należy jednak zaznaczyć, że polska ustawa o VAT w art. 43 ust. 13, rozszerzała do tej pory zakres zwolnienia na wiele usług „okołoubezpieczeniowych" i w konsekwencji w odniesieniu do transakcji podlegających opodatkowaniu w Polsce, powinny mieć zastosowanie przepisy korzystniejsze.
W konsekwencji wyroku TSUE polski ustawodawca w całości uchylił art. 43 ust. 13 i 14 ustawy VAT, uzasadniając to dostosowaniem polskiego prawa do właściwej wykładni dyrektywy. Należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta