Urzędy otwarte, ale bezwzględne
Coraz łatwiej o kontakt z urzędnikiem, ale wiele decyzji jest podyktowanych przede wszystkim celami fiskalnymi.
Przeciętny obywatel dość rzadko ma kontakt z urzędem skarbowym, zwłaszcza gdy swoje roczne zeznanie PIT wysyła przez internet. Nieco częściej bywają tam przedsiębiorcy albo ich pełnomocnicy. Tymi ostatnimi bywają profesjonaliści najlepiej obeznani z prawem podatkowym i praktyką fiskalną – doradcy podatkowi. Zapytaliśmy ich o zmiany w działaniu urzędów skarbowych w ostatnich latach.
Nasi rozmówcy zgodnie przyznają, że bardzo ważnym procesem dla administracji podatkowej jest elektronizacja urzędów. Efektów jest wiele. To nie tylko korespondencja z urzędem za pomocą poczty elektronicznej czy składanie elektronicznych deklaracji. Eksperci doceniają też zmniejszenie liczby kontroli u podatników dzięki analizie danych zgromadzonych na urzędowych komputerach.
Dobra komunikacja to nie wszystko
– Administracja skarbowa zasypała prawdziwy rów technologiczny, jaki dzielił ją od świata – uważa Paweł Fałkowski, doradca podatkowy i partner w kancelarii FL Tax. Przyznaje, że dziś bez większych przeszkód można się umówić na rozmowę telefoniczną z urzędnikiem prowadzącym daną sprawę albo korespondować za pomocą e-maili.
– Prawdopodobnie w administracji zawsze było sporo osób skłonnych do kontaktów z podatnikami, ale w sytuacji, gdy jeden komputer z pocztą elektroniczną przypadał na wielu pracowników,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta