Zapłata podatku w formie rzeczowej nie podlega VAT
Przeniesienie własności nieruchomości przez podatnika VAT na rzecz Skarbu Państwa kraju członkowskiego lub jednostki samorządu terytorialnego takiego państwa, następujące tytułem zapłaty zaległości podatkowych, nie jest odpłatną dostawą towarów.
Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 11 maja 2017 r. (C 36/16).
Stan faktyczny
Posnania – spółka prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami, która jest podatnikiem VAT, wystąpiła do gminy Czerwonak z wnioskiem o zawarcie umowy o przeniesienie na rzecz gminy własności niezabudowanej nieruchomości gruntowej w celu uregulowania zaległości podatkowych.
Przeniesienie nieruchomości doprowadziło do częściowego wygaśnięcia zobowiązania podatkowego Posnanii. Spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w celu ustalenia, czy w takiej sytuacji transakcja zawarta z gminą podlegała VAT oraz czy w konsekwencji spółka ta jest zobowiązana do wystawienia odpowiedniej faktury.
Organ uznał, że poprzez przeniesienie własności nieruchomości przez Posnanię na rzecz gminy ta ostatnia dysponuje wszystkimi uprawnieniami właściciela. Owo przeniesienie własności w zamian za zaległości podatkowe jest zatem odpłatną dostawą towarów w rozumieniu polskich przepisów, co do zasady podlegającą opodatkowaniu VAT. Posnania wniosła do Wojewódzkiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta