Kino regulacje i piaskownica
Czego branża fintech może nauczyć się, oglądając firm „Dallas Buyers Club", czyli co to jest arbitraż regulacyjny.
Radzym Wójcik
Dla opisania działalności firm używa się czasem określenia „gra rynkowa". Tak jak każda gra (np. planszowa), biznes podlega regułom mającym sprawić, że rywalizacja będzie prowadzona w duchu fair play. Jednak w biznesie, w przeciwieństwie do innych gier, istnieje możliwość przeniesienia aktywności do miejsca, w którym regulacje są bardziej sprzyjające, czyli zmiany stolika w trakcie gry. W warunkach globalnej gospodarki nie wyklucza to z już prowadzonej rywalizacji, ale pozwala na wygranie rozgrywki przy „obu stołach" jednocześnie.
Umiejętne przesiadanie się „między stolikami" nazywane jest „arbitrażem regulacyjnym" (po angielsku również „regulatory shopping"). Skuteczne korzystanie z tej możliwości wymaga świadomości i wiedzy, ale może okazać się bardzo przydatnym narzędziem.
Regulacja działalności gospodarczej
Każdy biznes jest w pewien sposób regulowany. Regulacje chronią nie tylko bezpośrednich konkurentów na danym rynku, ale też tych, których przebieg i wynik „gry rynkowej" dotyczy tylko pośrednio (np. konsumentów czy środowisko naturalne). Niektórym branżom regulator przygląda się uważniej niż innym. Do szczególnie regulowanych należą branże farmaceutyczna czy finansowa.
Stosowane metody nadzoru i stawiane przedsiębiorcom ograniczenia to ważny czynnik wpływający...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta