Piękno zaklęte w drewnie
O atrakcjach Dukli, zabytkach świadczących o bogatej historii oraz o okolicach miasta opowiada Anna Chłopecka, specjalistka z Transgranicznej Informacji Turystycznej w Dukli.
Rz: Dukla słynie wspaniałą historią i położeniem na polsko-węgierskim szlaku. Jaki to daje obraz?
Anna Chłopecka: W Dukli każdy znajdzie coś dla siebie. Teren naszej gminy charakteryzuje ciekawa historia miasteczka przygranicznego istniejącego już w średniowieczu oraz piękno przyrody Beskidu Niskiego. To także miejsce aktywnego wypoczynku na szlakach pieszych i rowerowych oraz kultu św. Jana z Dukli, której piękno i spokój docenił papież Jan Paweł II. Możemy się pochwalić dziedzictwem kultury materialnej i niematerialnej dawnych mieszkańców gminy, czyli Łemków, której pozostałości możemy zobaczyć w Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Są liczne pamiątki po Żydach. Jednych i drugich nie oszczędziła historia. Gmina Dukla to także piękno zaklęte w drewnie, które podziwiać można w drewnianych cerkiewkach, kościółkach, chyżach łemkowskich oraz drewnianych chatach wiejskich.
Ale co dziś jest jej największą atrakcją?
Kościół farny pod wezwaniem św. Marii Magdaleny z XVIII w. Z zewnątrz skromna świątynia – zachwyca przepychem rokokowych wnętrz, subtelnością detali i doskonałością ogólnej kompozycji. Wszystko jest lekkie, jasne i wytworne. Ołtarze zaludniają roztańczone postacie, bardziej przypominające teatralnych aktorów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta