Małe i średnie przedsiębiorstwa to główna siła polskiej gospodarki
Choć nasze MŚP znaczą coraz więcej, to nadal dzieli je spory dystans do ich unijnych odpowiedników. Andrzej Pałasz
Wśród spółek prowadzących działalność w Polsce aż 99 proc. stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. Podmioty te wytwarzają ponad 60 proc. krajowego PKB i zatrudniają 70 proc. spośród ogólnej liczby pracujących.
Według najnowszego raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogólna ocena przedsiębiorczości w Polsce jest dość dobra. Większość analizowanych wskaźników wzrasta, szczególnie jeśli chodzi o wyniki mikro i małych firm. Liczba przedsiębiorstw działających w Polsce w ujęciu bezwzględnym jest wciąż wysoka, choć w odniesieniu do wielkości populacji daje nam dopiero 22. miejsce w Unii Europejskiej.
MŚP z roku na rok coraz ważniejsze
Wciąż nie słabnie skłonność Polaków do zakładania firm. Od 2014 r. mocno rośnie odsetek mikroprzedsiębiorstw w ogólnej liczbie przedsiębiorstw. Wzrasta także udział sektora MŚP w tworzeniu PKB, do 2012 r. oscylował między 47,3 a 48,6 proc., a od 2013 r. wynosi 50 proc. Widać także trend wzrostowy, jeśli chodzi o liczbę miejsc pracy w przedsiębiorstwach, produktywność przedsiębiorstw oraz nakłady inwestycyjne. Z drugiej strony, pomimo notowanej poprawy, w większości analizowanych wymiarów przedsiębiorstwa w Polsce osiągają niższe wyniki niż średnio firmy w UE.
Z przedstawionej w raporcie PARP oceny stopnia zagrożenia kontynuacji działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta