Zanim w oknach pojawią się firanki
Kiedy budowa domu dobiega końca, trzeba jeszcze zadbać o formalności. Osoba, która tego zaniedba, może słono za to zapłacić. Kary z tego tytułu są bowiem bardzo wysokie.
Prawo budowlane przewiduje dwie formy zakończenia budowy: zawiadomienie o zakończeniu budowy albo uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. W obu wypadkach trzeba złożyć wizytę w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego.
Kiedy proste zawiadomienie...
Zdecydowana większość osób kończących budowę domu korzysta z tej pierwszej formy, czyli z zawiadomienia o zakończeniu robót.
Chodzi o tych, którzy budowali swój dom zarówno na podstawie pozwolenia na budowę, jak i na zgłoszenie. Jest to zdecydowanie prostsza forma zakończenia budowy.
Zawiadomienie składa się dopiero gdy kierownik budowy dokona ostatniego wpisu w dzienniku budowy. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy trzeba dołączyć:
- oryginał dziennika budowy,
- oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania domu z projektem budowlanym, warunkami pozwolenia na budowę oraz obowiązującymi przepisami, a także o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy,
- oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych (jeśli eksploatacja obiektu jest od niego uzależniona),
- potwierdzenie od dostawców mediów przyłączenia do sieci oraz – w wypadku instalacji wewnątrz budynku – protokoły badań i sprawdzeń dokonanych w trakcie budowy przez kierownika budowy lub inne osoby posiadające odpowiednie uprawnienia, m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta