Strefa euro nam nie odjeżdża
Niemcy chcą zapobiec zepchnięciu Polski na margines Unii po wygranej Emmanuela Macrona.
Nowy prezydent Francji 15 maja przyjechał do Berlina z planem radykalnego pogłębienia strefy euro. Jednak w piątek w Warszawie Frank-Walter Steinmeier zapewniał: „Polska jest rdzeniem Europy". Niemiecki prezydent, który powitał kompanię honorową polskim „czołem, żołnierze" i uczestniczył z Andrzejem Dudą w inauguracji Targów Książki (Niemcy są gościem honorowym), starał się łagodzić kontrowersje, np. dotyczące Trybunału Konstytucyjnego. Oba kraje dzielą jednak głębokie różnice w podejściu m.in. do planu relokacji uchodźców, przyjęcia euro czy roli Donalda Tuska na czele Rady Europejskiej. W niedzielę do Warszawy miał przylecieć szef dyplomacji Sigmar Gabriel, ale przełożył wizytę ze względów osobistych.
O stosunkach polsko-niemieckich „Rzeczpospolita" rozmawia z Konradem Szymańskim.
Rz: Polska intensyfikuje kontakty z Berlinem, bo obawia się, że po zwycięstwie Macrona francusko-niemiecki tandem przejmie inicjatywę w Unii?
Konrad Szymański, sekretarz stanu ds. europejskich w MSZ: Od powołania rządu Beaty Szydło z żadnym partnerem w Europie nie mamy tak intensywnych stosunków jak z Niemcami. Powody są oczywiste: to nasz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta