Japonia: wrota do Azji
Poszukujemy nowych i efektywnych form współpracy z większością krajów Azji i Pacyfiku. Przynosi to wymierne efekty, zwłaszcza w gospodarce – pisze szef MSZ Witold Waszczykowski.
Region Azji i Pacyfiku od wielu lat przyciągał polskich podróżników, kupców i uczonych. Wielu z nich zapisało się trwale w historii krajów, którym oddali zasługi. Paweł Edmund Strzelecki jest bohaterem Australii, Bronisław Piłsudski Japonii, a Kazimierz Kwiatkowski Wietnamu. Dzisiaj ta część świata stała się kluczowym obszarem ekspansji politycznej i gospodarczej ze względu na ogromny i wciąż rosnący potencjał demograficzny i gospodarczy. Większość krajów europejskich, podobnie jak USA, zorientowała swoją politykę zagraniczną na Azję i Pacyfik. Uczyniła to również Polska. Azja i Pacyfik są obecnie ważnym kierunkiem polskiej polityki zagranicznej w wymiarze globalnym.
Stosunki z krajami regionu rozwijają się dynamicznie w wielu dziedzinach, a ich stymulacji służy intensywny dialog polityczny na wszystkich szczeblach: w kwietniu wizytę w Polsce złożył wiceprezydent Indii, w pierwszych dniach maja odwiedziłem Australię, a kilka dni później pani premier Szydło uczestniczyła w Forum Pasa i Szlaku w Chinach. Teraz złożyłem wizytę w Japonii, a 23 maja przyleci do Polski prezydent Singapuru.
Ten intensywny dialog polityczny skutecznie pobudza rozwój stosunków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta