Kiedy wypłata dywidendy spółce zagranicznej bez daniny
Polska spółka, przekazując zagranicznemu udziałowcowi (akcjonariuszowi) kwotę należnego mu udziału w zysku, powinna potrącić 19-proc. podatek u źródła. W pewnych przypadkach możliwe jest jednak skorzystanie ze zwolnienia.
- W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (III SA/Wa 1637/10) zagraniczny wspólnik spółki osobowej został zwolniony z obowiązku płacenia podatku od dywidendy w Polsce. Czy możliwe jest zwolnienie z opodatkowania w Polsce zagranicznego udziałowca (akcjonariusza) polskiej spółki kapitałowej, który ma siedzibę w kraju, z którym Polska nie ma podpisanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania? – pyta czytelniczka.
Przepisy polskiej ustawy o CIT w zakresie opodatkowania dywidend są odzwierciedleniem przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (dalej: u.p.o.) zawieranych przez Polskę oraz prawodawstwa podatkowego Unii Europejskiej. W związku z tym w przepisach uregulowane są – oprócz sytuacji wewnątrzkrajowej – trzy możliwe sytuacje transgranicznej wypłaty dywidendy:
- z udziałem spółki z UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), względnie Szwajcarii,
- z udziałem spółki z państwa, z którym Polska zawarła u.p.o., oraz
- z udziałem państwa, z którym takiej umowy Polska nie zawarła.
Polska podpisała u.p.o. ze wszystkimi krajami UE. Jeśli natomiast chodzi o inne państwa należące do EOG, to Polska nie ma takiej umowy jedynie z Liechtensteinem.
Stąd też można uznać, że czytelniczce chodzi jedynie o tę trzecią sytuację, przy czym państwem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta