Kubki smakowe za przewodnika
Podróż po Podkarpaciu daje możliwość poznania tradycji kulinarnej tworzonej przez dziesiątki lat na kresach Rzeczypospolitej.
Sanok niektórzy kojarzą tylko ze skansenem lub imponującą kolekcją obrazów i fotografii wybitnego artysty Zdzisława Beksińskiego, Rzeszów – wiadomo, stolica regionu, Jasło – z przemysłem chemicznym, a Mielec – lotniczym.
A kto zna Bachórz albo Medynię Głogowską? I co najmniej dwa kolejne tuziny podkarpackich wsi lub miasteczek o niewiele mówiących nazwach?
Warto zacząć ich szukać na mapie regionu w czasie turystycznych wojaży. Dlaczego? Bo kuchnie mają wyborną – regionalną.
Podkarpacie bowiem to region, gdzie mieszają się co najmniej cztery tradycje kulinarne. W menu znajdują się wykwintne potrawy kuchni dworskiej, gdzie króluje dziczyzna. To także kompozycja smaków kuchni pogranicza – polskiej, można powiedzieć chłopskiej, słowackiej, ukraińskiej i żydowskiej.
Szwajcarskie wsparcie
Promocją i utrzymywaniem wysokich standardów jakości proponowanych kulinariów zajmuje się Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia Pro Carpathia, które jest animatorem klastra skupiającego teraz 60 podmiotów. To nie tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta