15 sierpnia wolny od handlu
Zakaz pracy w handlu w święta obowiązuje w Polsce już 10. rok. Mimo to wielu pracodawców wciąż ma problemy z jego przestrzeganiem. Grozi im za to do 30 tys. zł grzywny.
Najbliższa data, kiedy w sklepach nie powinno być pracowników, przypada 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Zakaz pracy w święta w placówkach handlowych wynika z art. 1519a § 1 i 2 k.p. Dotyczy on pracowników, czyli osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Bez znaczenia jest stanowisko zajmowane przez pracownika ani wymiar jego czasu pracy.
Zgodnie z art. 1519 § 2 k.p. za pracę w święto uważa się pracę wykonywaną między godz. 6.00 w tym dniu a 6.00 w dniu następnym, chyba że pracodawca (w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub obwieszczeniu) ustalił inny przedział czasowy takiej pracy.
Sam zakaz pracy w święto przewidziany w k.p. jest jasny. Wątpliwości budzi natomiast pojęcie placówki handlowej. Nie ma przepisu, który zawierałby jego definicję. Stanowiska w tej sprawie zajął zarówno resort pracy, jak i Państwowa Inspekcja Pracy.
Według ministerstwa
Zdaniem resortu pracy (pismo nr DPR-079-578/JS/MF/07; dostępne: http://www.rp.pl/artykul/64952-Stanowisko-Panstwowej-Inspekcji-Pracy-w-sprawie-zakazu-pracy-w-placowkach-handlowych-w-swieta--DPR-079-578-JS-MF-07-.html#ap-1), aby dokonać wykładni pojęcia placówki handlowej, należy posiłkować się wyjaśnieniami występującymi w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta