Restrukturyzacja nie dla wszystkich
Nie każdy podmiot, który znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej, może skorzystać z procedur i ułatwień przewidzianych w przepisach o restrukturyzacji – zauważa ekspert.
Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje nowe prawo restrukturyzacyjne (ustawa z 15 maja 2015 r.). Procedura restrukturyzacyjna ma w zamyśle stanowić odpowiednik dawnej procedury naprawczej, jednak bez powielania jej niedociągnięć i negatywnych skojarzeń. Nowe przepisy wywołują jednak dyskusje odnośnie do podmiotowego zakresu swego obowiązywania. Pojawiają się głosy, że ustawa przydaje zdolność restrukturyzacyjną podmiotom nieposiadającym zdolności upadłościowej, np. publicznym samodzielnym zakładom opieki zdrowotnej (SPZOZ) czy uczelniom. Zwolennicy takiego stanowiska kładą nacisk na funkcję i cel prawa restrukturyzacyjnego, które miało przysłużyć się jak najszerszemu kręgowi podmiotów, poprawiając ich kondycję finansową. Przyglądając się temu zagadnieniu, warto jednak sięgnąć do rezultatów wykładni językowej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta