Dyscyplinarka nawet po 6 miesiącach od naruszenia
Aby można było mówić o „pracowniczym" czynie ciągłym, przerwy pomiędzy poszczególnymi deliktami pracowniczymi nie powinny przekraczać 6 miesięcy. Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 9 maja 2017 r. (II PK 80/16).
Oznacza to, że nawet jeśli w okresie 6 miesięcy pracodawca dowie się o pewnych pracowniczych przewinieniach, a potem pojawią się następne, to miesięczny termin do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia zaczyna biec dopiero od ostatniego przewinienia popełnionego w ramach jednego czynu ciągłego.
O co chodziło
Pracownica żłobka w dniach pomiędzy 29 września a 8 października 2014 r. dopuszczała się nienależytego sprawowania opieki nad powierzonymi jej dziećmi – krzyczała, szarpała i przymuszała je do spania. Pracodawca zapoznał się z nagraniami monitoringu żłobka 9 października 2014 r., jednak nie podjął decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę. Następnie, 12 listopada 2014 r., pracownica m.in. krzyczała na jedno z dzieci i nie reagowała na jego długotrwały płacz.
Po skardze rodziców, pracodawca 18 listopada 2014 r. rozwiązał z kobietą umowę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta