Nie lubimy lokat na długie terminy
Oprocentowanie jest niskie, do tego stałe, co podważa sens oszczędzania przez wiele lat.
Ewa bednarz
Zopublikowanego niedawno raportu NBP „Sytuacja gospodarstw domowych w IV kwartale 2016 r." wynika, że Polacy dysponują coraz większymi środkami, ale nie wykorzystują ich racjonalnie. Zdecydowana większość pieniędzy znajduje się na nieoprocentowanych kontach bankowych lub depozytach krótkoterminowych. Rośnie natomiast niechęć do lokat długoterminowych, czyli takich zakładanych na więcej niż rok. Ich liczba spadła już po raz trzeci.
Autorzy raportu NBP podkreślają, że mimo wszystko udział depozytów długoterminowych w majątku gospodarstw domowych jest znaczący. Stanowią one około 19 proc. wszystkich aktywów. Może wydawać się, że to dużo, ale niemal trzy raz więcej, po ponad 58 proc. pieniędzy, znajduje się na rachunkach bieżących.
Depozyty bez odsetek
Sytuacja ta jest wynikiem niskich stóp procentowych, a więc i niskich odsetek od depozytów bankowych. Z wyliczeń NBP wynika, że w czwartym kwartale 2016 r. średnie oprocentowanie nowo założonych lokat powyżej roku wynosiło 1,7 proc., a średnia stopa procentowa dla wszystkich typów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta