Przy powierzeniu mienia rodzaj winy pozostaje bez znaczenia
Jeśli przy rozliczaniu pracownika z powierzonych mu pieniędzy lub innego mienia występuje niedobór, a nie jest on w stanie wykazać, że rozdysponowano je zgodnie z prawem, pracodawca może dochodzić odszkodowania w pełnej wysokości.
Warunkiem koniecznym, aby w ogóle mogła powstać odpowiedzialność pracownika za szkodę w tzw. mieniu powierzonym, jest jego prawidłowe powierzenie przez pracodawcę.
Przedmiotem powierzenia może być każdy rodzaj mienia, które pracownik może objąć w posiadanie i sprawować nad nim rzeczywistą pieczę (m.in. pieniądze, papiery wartościowe, narzędzia, towar do sprzedaży). Składniki mienia, których dotyczy surowszy rygor odpowiedzialności przewidziany w art. 124 i 125 kodeksu pracy, są zawsze powierzane pracownikom z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się.
Tego samego rodzaju odpowiedzialność pracownik ponosi za mienie osoby trzeciej, które zostało mu powierzone, np. w ramach działalności firmy przewozowej, jak również za należności przekazane przez osobę trzecią za dostarczony towar. Jeżeli nie wyliczy się z przekazanego towaru lub środków pieniężnych, poniesie odpowiedzialność odszkodowawczą.
Szkoda z zaniedbania
Warunkiem odpowiedzialności jest:
∑ zawinione przez pracownika niedopełnienie obowiązków w zakresie pieczy nad powierzonym mieniem,
∑ nierozliczenie się z tego mienia, oraz
∑ szkoda pozostająca w związku z tymi zaniedbaniami.
Dodatkowo, konieczną przesłankę odpowiedzialności pracownika stanowi prawidłowe powierzenie mu mienia w warunkach umożliwiających sprawowanie nad nim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta