Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osoba fizyczna też może ulec likwidacji jako pracodawca

03 sierpnia 2017 | Praca i ZUS | Piotr Nietrzpiel

Likwidacja pracodawcy będącego osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą ma miejsce, gdy dojdzie do rozwiązania stosunku pracy z ostatnim pracownikiem w związku z zakończeniem działalności, a tym samym zaprzestanie funkcjonowania jako podmiot zatrudniający. Kluczowego znaczenia nie ma tu samo wykreślenie z ewidencji działalności gospodarczej.

Na takim stanowisku stanął Sąd Najwyższy w wyroku z 11 maja 2017 r. (II UK 213/16).

Decyzją z 28 maja 2014 r. ZUS odmówił ubezpieczonemu prawa do świadczenia przedemerytalnego. W odwołaniu od decyzji ubezpieczony zarzucił, że rozwiązanie z nim stosunku pracy nastąpiło z powodu likwidacji przedsiębiorstwa z przyczyn ekonomicznych, w związku z czym spełnił on warunki do nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Jednak sąd okręgowy oddalił odwołanie ubezpieczonego, a następnie oddalona została również apelacja. Uzasadniając powyższe orzeczenia sądy ustaliły, że ubezpieczony był zatrudniony w ramach stosunku pracy od 1 stycznia 2005 r. u syna prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Do 2011 r. syn powoda zatrudniał przy tej działalności 9 pracowników. Jednak z uwagi na brak stałych dostaw odpadów do utylizacji, od połowy roku zaczął sukcesywne zwolnienia. Od maja 2012 r. w zatrudnieniu pozostał jedynie ubezpieczony, którego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10817

Wydanie: 10817

Spis treści
Zamów abonament