Opłata za wcześniejsze rozwiązanie umowy może podlegać VAT
Kwoty wypłacone z tytułu zakończenia umowy przed ustalonym terminem są elementem składowym wynagrodzenia za usługę umówioną między stronami.
12 października 2017 r. sąd administracyjny kolejny raz wypowiedział się w sprawie opodatkowania VAT wynagrodzenia za wcześniejsze rozwiązanie umowy. Tym razem wyrok wydał WSA w Rzeszowie (I SA/Rz 566/17), który uznał, że kwoty otrzymywane z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy dzielą los umowy głównej i podlegają opodatkowaniu VAT jako element składowy wynagrodzenia za usługę umówioną między stronami. Generalnie kary umowne i odszkodowania nie podlegają opodatkowaniu VAT. Wynagrodzenie za wcześniejsze rozwiązanie umowy, mimo że stanowi swego rodzaju karę umowną, jest wyjątkiem od tej reguły.
W sprawie rozpoznanej przez WSA w Rzeszowie oddalono skargę na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 lipca 2017 r. (0111-KDIB3-2.4012.180.2017.1.SR). Organ podatkowy odniósł się do sytuacji podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w branży gastronomicznej, który zawierał, nienazwane wg prawa cywilnego umowy franczyzowe, na mocy których - jako franczyzodawca – udostępniał franczyzobiorcom za wynagrodzeniem swoje „know-how" w formie podręcznika operacyjnego oraz informacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta