Opłacenie kapitału rezerwowego spółki osobowej nie zawsze z PCC
Dla opodatkowania zmiany umowy spółki osobowej tylko w przypadku wniesienia wkładu ustawodawca stawia wymóg, aby zwiększał on majątek spółki. Nie można więc twierdzić, że każda wpłata, która zwiększa majątek spółki, podlega PCC.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 29 sierpnia 2017 r. (III SA/Wa 2467/16).
Spółka komandytowa wystąpiła z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. W opisie stanu faktycznego wskazała, że jej wspólnicy planują utworzenie w drodze uchwały kapitału rezerwowego (celowego/inwestycyjnego) w spółce (dalej: kapitał), a następnie opłacenie kapitału przez komandytariusza, przy czym wpłata ta będzie mieć charakter bezzwrotny. W związku z utworzeniem i zasileniem kapitału nie dojdzie do zmiany umowy spółki, a wpłata nie zwiększy wkładu komandytariusza. Zaznaczono jednocześnie, że umowa spółki nie przewiduje możliwości dopłat. W związku z utworzeniem kapitału, spółka utworzy odpowiednie zapisy w księgach rachunkowych (wpłata komandytariusza zostanie ujęta po stronie pasywów).
Spółka zadała pytanie, czy opłacenie kapitału spółki przez komandytariusza będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem spółki czynność ta nie będzie podlegać opodatkowaniu PCC, gdyż nie jest ona żadną z czynności uznanych za zmianę umowy spółki osobowej zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki (IPPB2/4514-412/15-2/MZ) i stwierdził, że w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta