Warszawa w sieci grzeje inteligentnie
infrastruktura | Inteligentna Sieć Ciepłownicza to inwestycja, która pozwoli na redukcję dwutlenku węgla o co najmniej 14,5 tys. ton w skali roku, co można porównać do kosztu ogrzania 5 tys. mieszkań o pow. 65 mkw.
Dzięki wdrożeniu projektu Inteligentna Sieć Ciepłownicza zyskają nie tylko mieszkańcy Warszawy, ale również środowisko. Podstawowe korzyści z tej inwestycji to możliwość szybszego reagowania na bieżące zapotrzebowanie na ciepło, a także redukcja strat przy jego przesyle. Przygotowanie i wdrożenie projektu kosztowało 47 mln zł.
Inwestycja – poprzez usprawnienie użytkowania miejskiej sieci ciepłowniczej oraz zapewnienie stabilności dostaw ciepła – przyniesie korzyści dla mieszkańców, ale i dla środowiska. Odbiorcom zapewni podniesienie jakości dostaw ciepła poprzez elastyczne reagowanie na bieżące zapotrzebowanie, a także skrócenie czasu reakcji w sytuacji awarii.
Jednocześnie odpowiedni dobór parametrów pracy systemu ciepłowniczego zapewni redukcję strat ciepła przez przenikanie (na przesyle) oraz ograniczy zużycie prądu przez przepompownie. Umożliwi też optymalizację zakupu energii cieplnej w źródłach.
– Jesteśmy pionierami na skalę światową i od razu wprowadzamy tak bardzo innowacyjne rozwiązania w takiej skali. Dzięki tej inwestycji sztuczna inteligencja będzie współdziałać z człowiekiem w celu optymalizacji pracy sieci, ale również dla ochrony środowiska naturalnego – mówi Jacky Lacombe, prezes zarządu Veolia Energia Warszawa SA.
Realizowany od 2014 roku projekt Inteligentna Sieć Ciepłownicza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta