Zerowa stawka VAT dla całego przemysłu stoczniowego
Obowiązujące przepisy nie zawężają prawa do zastosowania preferencyjnych zasad opodatkowania wyłącznie do dostaw realizowanych bezpośrednio na rzecz finalnego wytwórcy statku.
17 października 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (I SA/Gd 1221/17) potwierdził, że prawo do skorzystania ze stawki zero proc. VAT dla dostaw części do jednostek pełnomorskich posiadają wszyscy podatnicy, a nie tylko ci, którzy dostarczają je bezpośrednio na rzecz stoczni.
Także gdy towar nie opuszcza Polski
Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. brzmieniem art. 83 ustawy o VAT, stawkę podatku w wysokości zero proc. stosuje się m.in. do dostaw części do:
- jednostek pływających używanych do żeglugi na pełnym morzu i przewożących odpłatnie pasażerów lub używanych do celów handlowych, przemysłowych lub do połowów,
- używanych na morzu statków ratowniczych morskich i łodzi ratunkowych,
- jednostek pływających używanych do rybołówstwa przybrzeżnego i wyposażenia tych jednostek, jeżeli są w nie wbudowywane lub służą ich eksploatacji.
Co istotne, na podstawie art. 83 ustawy o VAT podatnicy uzyskują prawo do zastosowania stawki obniżonej niezależnie od tego, czy w wyniku dostawy towar opuszcza terytorium Polski, co jest istotną przewagą tego rozwiązania nad transakcjami opartymi o procedurę eksportu, czy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Czy także do pośredników
Ustawa o VAT milczy na temat tego, czy z art. 83 korzystać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta