Nowa śmierć cyrylicy
Nursułtan Nazarbajew ma 77 lat i pewnie najmocniejszą pozycję spośród autokratów postsowieckiej Azji Środkowej. Od lat konsekwentnie prowadzi swoją politykę wobec i obok wielkiego sąsiada z północy, z jednej strony utrzymując przyjazne stosunki, z drugiej próbując zbudować względną niezależność. Ostatnie polityczne sukcesy, jak mediowanie w sprawie Syrii, Expo w Astanie, podejmowana właśnie inicjatywa antynuklearna czy współpraca z Chinami, upewniły go, że nadszedł właściwy moment na odcięcie łączącej go z Rosją pępowiny.
Bo likwidacja w transkrypcji języka kazachskiego cyrylicy i zastąpienie jej alfabetem łacińskim (co nastąpiło już w kilku innych republikach postsowieckich) zostaną zapewne tak właśnie w Moskwie odczytane. Rzecz na pozór drugorzędna, dla Rosjan jednak absolutnie symboliczna. Nie tylko z tego powodu, że cyrylica jest traktowana jako narodowa świętość, ale przede wszystkim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta