Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ekonomiczne i ekologiczne sposoby na ciepło w domu

30 października 2017 | Dodatki Jednodniowe

Trendy | Samorządy wprowadzają ograniczenia antysmogowe. Wysokie normy jakości będą musiały spełniać w szczególności kotły, w których spalane jest paliwo dostarczające ciepło do kaloryferów w budynkach oraz ogrzewacze typu kominki, piece, nagrzewnice powietrza. Właściciele tych instalacji powinni móc wykazać, że ich piece spełniają określone w uchwale wymagania.

Kotły, które nie spełniają wymogów w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012 (tzw. kopciuchy) będą mogły być eksploatowane tylko do pewnej - określonej w uchwałach - daty. Nieco dłużej będzie można użytkować kotły, które spełniają wymagania w zakresie sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według tej normy.

Użytkownicy kominków, pieców, nagrzewnic będą mogli je eksploatować bezterminowo, jeśli osiągają one sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc. lub zostaną wyposażone w urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłu.

Jak tłumaczą eksperci BOŚ Banku, w bilansie energetycznym budynków mieszkaniowych pierwsze miejsce zajmuje zapotrzebowanie na energię cieplną, z czego 70-80 proc. jest zużywane na potrzeby grzewcze (c.o.) i ok. 10 proc. na przygotowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Wybierając odpowiedni sposób ogrzewania, można zatem uzyskać znaczne oszczędności energii oraz jednocześnie uzyskać wymierny efekt finansowy i ekologiczny.

Urządzenia tanie i proste w obsłudze

Urządzenia przeznaczone do ogrzewania domu powinny być nie tylko tanie, ale i wydajne oraz proste w obsłudze. Producenci instalacji coraz większą wagę przykładają też do tzw. ekoprojektowania (ecodesign), kładąc duży...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10891

Wydanie: 10891

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament