W jaki sposób przeprowadzić analizę funkcjonalną
Jednym z elementów dokumentacji cen transferowych powinna być analiza funkcji pełnionych przez strony transakcji. Musi ona w szczególności uwzględniać aktywa angażowane przez powiązane podmioty i ponoszone przez nie ryzyka.
Rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z 12 września 2017 r. w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz odpowiednio w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych – określają szczegółowo obligatoryjne elementy dokumentacji podatkowej dla transakcji i innych zdarzeń realizowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2016 r., do sporządzenia której zobligowani zostali podatnicy spełniający przesłanki określone w tych ustawach.
Przywołane akty wykonawcze doprecyzowują zakres treści, która powinna znaleźć się w dokumentacji podatkowej. Przy czym szczególną uwagę zwrócono na analizę funkcjonalną, która musi zostać znacząco rozbudowana w stosunku do zakresu wymaganego w poprzednim stanie prawnym.
Rozporządzenia wprowadzają do polskiego porządku prawnego pojęcie „łańcuch wartości dodanej" (value chain).
Łańcuch wartości dodanej
To właśnie w jego kontekście powinna być zaprezentowana analiza funkcjonalna. Według ww. rozporządzeń przez łańcuch wartości dodanej należy rozumieć identyfikowany odrębnie dla każdego rodzaju działalności, łańcuch transakcji lub innych zdarzeń między podmiotami powiązanymi kreujących wartość dodaną w ramach grupy podmiotów powiązanych
Ponadto, z analizy funkcjonalnej ma bezpośrednio wynikać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta