Struktura JPK_FA ciągle wywołuje wątpliwości
Nadal nie ma jasności co do daty, według której należy generować JPK dla faktur. Podatnicy muszą liczyć się z koniecznością tworzenia plików według różnych parametrów sterujących, zgodnie z oczekiwaniami fiskusa w danym przypadku.
Od 1 lipca 2016 r. obowiązują przepisy wprowadzające do polskiego porządku prawnego Jednolity Plik Kontrolny (JPK), który stanowi nową formę przekazywania całości lub części ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych odpowiadających określonej strukturze logicznej w postaci elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych.
W zakresie struktur innych niż JPK dla ewidencji zakupu i sprzedaży VAT (tj. JPK dla: ksiąg rachunkowych – JPK_KR, wyciągów bankowych – JPK_WB, magazynów – JPK_MAG, faktur VAT – JPK_FA, podatkowej księgi przychodów i rozchodów – JPK_PKPiR oraz ewidencji przychodów – JPK_EWP), obowiązek przekazania informacji w formacie JPK dotyczy lub będzie dotyczyć:
- dużych przedsiębiorców – od 1 lipca 2016 r.,
- średnich, małych i mikroprzedsiębiorców – od 1 lipca 2018 r.,
– przy czym księgi podatkowe oraz dowody księgowe w tej postaci podatnicy przekazują wyłącznie na żądanie organów podatkowych (w odróżnieniu od struktury JPK_VAT przesyłanej comiesięcznie, bez wezwania).
Mając na uwadze ponad rok doświadczeń w stosowaniu nowych przepisów przez dużych przedsiębiorców oraz konieczność dostosowania się do zmian przez pozostałych podatników, warto przyjrzeć się wybranym dotychczasowym problemom i wątpliwościom związanym z wdrożeniem i funkcjonowaniem struktur JPK. Na szczególne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta