Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dłużnik na widelcu wierzyciela

15 listopada 2017 | Dobra Firma | Renata Krupa-Dąbrowska
Masowe wysyłki wezwań do zapłaty powodowały duże koszty
źródło: Shutterstock
Masowe wysyłki wezwań do zapłaty powodowały duże koszty

Wezwanie do spłaty zobowiązania także e-mailem. Biuro Informacji Gospodarczej ma sprawdzać wiarygodność dłużników także w innych rejestrach, a nie tylko w swoim.

Od 13 listopada br. obowiązują przepisy, które mają usprawnić obrót handlowy. Chodzi o nowelę ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych. Jest ona częścią tzw. pakietu wierzycielskiego wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

– Nowelizacja spowoduje poprawę bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i uszczelnianie rynku wymiany informacji gospodarczych. Nie ma też wątpliwości, że przyczyni się do wzrostu zainteresowania usługami biur informacji gospodarczych i przełoży się na zwiększenie liczby ujawnianych dłużników – uważa Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Nowe przepisy dają możliwość wezwania dłużnika do zapłaty nawet emailem. Wcześniej do klienta, który nie spłacał długu, wierzyciel musiał wysłać monit listem poleconym lub doręczyć mu go osobiście. Podnosiło to koszty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10903

Wydanie: 10903

Spis treści
Zamów abonament