Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbudować sieć zaufania z globalnymi inwestorami

15 listopada 2017 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Rozmowa | Ewa A. Treitz inwestor, partner funduszu Black Pearls VC

Rz: W Europie Środkowo-Wschodniej brakuje tzw. jednorożców (startupów z wyceną ponad 1 mld dol.). Policzyć je można na palcach jednej ręki, podczas gdy w Europie Zachodniej jest ich dziesięć razy więcej. Dlaczego?

Ewa A. Treitz: W ciągu ostatnich trzech lat w naszym regionie inwestycje typu venture capital w startupy sięgnęły ponad 300 mln euro. To niewiele, tym bardziej że za tą sumą stoi aż 100 firm VC, co świadczy o dużym rozdrobnieniu i stosunkowo niewielkich rundach inwestycyjnych. Lokalne fundusze wykładają małe kwoty, głównie na etapie zalążkowym. Tymczasem potrzebne są pieniądze – znacznie większe – na kolejne etapy rozwoju nowych, innowacyjnych firm, w tym głównie na ekspansję zagraniczną i właśnie budowę jednorożców.

Czy uda się nam zredukować ten dystans?

O skali wyzwań świadczy fakt, że tylko 2 proc. inwestycji VC lokowanych jest w Europie Środkowo-Wschodniej. A to region, który reprezentuje przecież 20 proc. populacji Unii Europejskiej. Dojście w tej części Europy z inwestycjami VC do poziomu 20 proc. wartości całego kapitału europejskiego to mrzonka. Ale osiągnięcie pułapu 10 proc. jest realne.

Jak tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10903

Wydanie: 10903

Spis treści
Zamów abonament