Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od zaliczki do niezabezpieczonego kredytu kupieckiego

15 listopada 2017 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

ROZLICZENIA | Strony umowy handlowej mają do wyboru całą gamę instrumentów umożliwiających dokonanie rozliczenia lub zabezpieczenia płatności. Wyłącznie od przewagi kontraktowej oraz kosztów, jakie strony są gotowe ponieść, zależy jaką metodę wybiorą.

Wybór odpowiedniej metody płatności jest jednym z kluczowych elementów każdej umowy handlowej. Zyskuje na znaczeniu, gdy mówimy o transakcjach ponadnarodowych, gdy siłą rzeczy partnerzy są od siebie oddaleni, często nie znają się, mogą mieć ograniczone zaufanie do siebie, a dodatkowo sama płatność może być oderwana od momentu przekazania towaru. Przykładowo termin płatności wyprzedza ten, w którym ładunek dociera do kupującego, co umożliwiałoby mu sprawdzenie jego stanu i ilości. W takim przypadku decyzję, co do zapłaty lub jej zabezpieczenia kontrahent musi podjąć na podstawie prezentowanych mu dokumentów.

Warto też zauważyć, że wybór konkretnej formy płatności i terminu jej dokonania jest tym, co niemal z definicji musi różnić eksportera i importera. Wystarczy sobie wyobrazić firmę sprzedającego, która wytwarza określoną ilość produktu na rzecz zagranicznego kontrahenta. Jakie będą najkorzystniejsze metody rozliczenia takiej transakcji z jej punktu widzenia?

Najlepsza przedpłata

Nie trudno sobie wyobrazić, że najkorzystniejsze byłoby uzyskania całkowitej przedpłaty. W ten sposób firma całkowicie eliminowałaby ryzyko braku zapłaty. Gdyby kontrahent okazał się nieuczciwy, niewypłacalny lub po prostu nie ze swojej winy popadłby w kłopoty finansowe, przykre tego konsekwencje nie uderzyłyby w eksportera. W szczególności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10903

Wydanie: 10903

Spis treści
Zamów abonament