Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedna piątka to wciąż za mało

15 listopada 2017 | Ekonomia
Spośród państw UE niewiele może się pochwalić szybszym tempem wzrostu niż Polska
źródło: Rzeczpospolita
Spośród państw UE niewiele może się pochwalić szybszym tempem wzrostu niż Polska

Gospodarka | W III kwartale PKB Polski powiększył się najbardziej od ponad pięciu lat. Kolejne kwartały będą pod tym względem słabsze, ale wciąż przyzwoite. Grzegorz Siemionczyk

Polska gospodarka powiększyła się w minionym kwartale o 4,7 proc. rok do roku, po wzroście o 4,0–4,1 proc. w poprzednich kwartałach – oszacował wstępnie GUS. W takim tempie rozwijała się ostatnio pod koniec 2011 r. Ankietowani przez nas ekonomiści oceniali przeciętnie, że PKB (niewyrównany sezonowo) zwiększył się w III kwartale br. o 4,5 proc. rok do roku. Wielu z nich zastrzegało jednak, że rzeczywistość mogła być nawet lepsza.

Pracują trzy silniki

PKB oczyszczony z wpływu czynników sezonowych powiększył się w III kwartale o 1,1 proc. w porównaniu z II kwartałem i 5 proc. rok do roku. Spośród 20 państw UE, które opublikowały już szacunki PKB w minionym kwartale, tylko dwa mogą się pochwalić lepszym wynikiem. Gospodarka Rumunii – która w ocenie wielu ekonomistów jest bliska przegrzania – powiększyła się aż o 8,6 proc., zaś gospodarka Łotwy o 6,2 proc. W takim samym tempie jak Polska rozwijały się jeszcze Czechy.

Czemu polska gospodarka zawdzięcza tak szybki rozwój, można się jedynie domyślać, bo wstępne dane dotyczące struktury zmian PKB w III kwartale GUS opublikuje dopiero pod koniec listopada. Prawdopodobnie jednak zapaliły wreszcie wszystkie motory wzrostu.

Dyrektor departamentu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10903

Wydanie: 10903

Spis treści
Zamów abonament