Bez języka programowania będziemy analfabetami
technologie | Automatyzacja zmienia w znaczący sposób rynek pracy. Ważne jednak, by procesy technologiczne w firmach przeprowadzane były w sposób przemyślany i zrozumiały dla pracowników. Aleksandra Fandrejewska
Większość dzieci, które urodziły się w ciągu ostatnich dziesięciu lat, będzie wykonywała zawody, których jeszcze nie ma i które nie bardzo możemy sobie wyobrazić. W ciągu 20–30 lat zniknie około 700 profesji. Naukowcy coraz częściej zastanawiają się, w jaki sposób technologia zmieni rynek pracy i sposób funkcjonowania człowieka. Czy cyberręce zabiorą pracę pracownikom – o tym rozmawiali naukowcy i szefowie firm na Open Eyes Economy Summit.
Zniknie połowa zawodów
Joanna Makowiecka-Gaca, prezes zarządu Karmar SA, przypomniała badania Carla Benedikta Freya i Michaela A. Osborne'a z Uniwersytetu w Oksfordzie, którzy zbadali wrażliwość rynku pracy na komputeryzację. Z ich analiz wynika, że zniknie około połowy profesji obecnie istniejących w USA i w Europie. Wymienili 700 zawodów.
Przypomniała dane Międzynarodowej Agencji Robotyki (IFR), że w Polsce i w Czechach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta