Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ująć w księgach fakturę VAT RR

15 listopada 2017 | Ekspert księgowego | Maciej Chwalisz
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

EWIDENCJA | Zakup towarów od rolnika ryczałtowego oznacza dla nabywcy obowiązek wystawienia dwóch egzemplarzy faktury i uwzględniania w niej zryczałtowanego zwrotu podatku w wysokości 7 proc. wartości nabywanych produktów netto. Maciej Chwalisz

- Planujemy rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu owocami i warzywami oraz prowadzić pełną księgowość. Zamierzamy kupować nasze towary od rolników ryczałtowych. W jaki sposób powinniśmy ujmować zakup na podstawie faktury VAT RR oraz rozliczać je podatkowo zakładając, że będziemy czynnym podatnikiem VAT? – pyta czytelnik.

Zakup towarów od rolników ryczałtowych podlega nieco odmiennym przepisom w porównaniu ze „zwykłymi" zakupami, zarówno od strony formalnej, jak i od strony rozliczenia podatkowego, które z kolei ma wpływ na ujęcie bilansowe takiego zakupu. Celem wprowadzenia szczególnych procedur dotyczących rolników ryczałtowych jest rekompensata ciężaru VAT, ponoszonego przez nich na zakup środków służących prowadzeniu swojej działalności rolniczej. Wartość VAT zapłaconego rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę jest formą zwrotu tego podatku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, stawka VAT podlegająca zwrotowi rolnikowi ryczałtowemu wynosi 7 proc. wartości netto kupowanych towarów.

Ważne elementy dokumentu

Szczególne procedury postępowania od strony formalnej oraz rozliczenia podatkowego wynikają z art. 115 oraz 116 ustawy o VAT. W sytuacji zakupu towarów od rolnika ryczałtowego obowiązek wystawienia faktury w dwóch egzemplarzach ciąży na nabywcy, przy czym musi być ona...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10903

Wydanie: 10903

Spis treści
Zamów abonament