Jak rozliczyć VAT, gdy podwykonawcą jest mały podatnik
Wybór przez przedsiębiorcę budowlanego kasowej metody rozliczenia podatku nie może być rozszerzany na jego zleceniodawcę, nawet gdy do usługi ma zastosowanie odwrotne obciążenie.
Alicja Ziółek, Paweł Barnik
Od 1 stycznia ubiegłego roku obowiązują przepisy dotyczące rozliczania VAT od usług budowlanych na zasadach odwrotnego obciążenia. Przepisy te stosuje się jedynie do usług wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, gdy są świadczone przez podwykonawców. Warto się jednak zastanowić na temat rozliczenia VAT w przypadku, kiedy podwykonawcą jest mały podatnik.
Przez małych podatników według ustawy o VAT rozumie się podatników wskazanych w art. 2 pkt 25 lit. a tej ustawy >patrz ramka. W art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy regulującym opodatkowanie usług budowlanych z załącznika nr 14 na zasadach odwrotnego obciążenia nie ma ograniczenia wprowadzającego wyjątek dla małych podatników. Zatem świadczone przez nich usługi budowlane podlegają opodatkowaniu na takich samych zasadach jak u innych podmiotów.
Zasada i wyjątek
Co do zasady, obowiązek podatkowy przy usługach budowlanych powstaje z chwilą wystawienia faktury (art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a ustawy o VAT). Jeżeli podatnik nie wystawił faktury lub zrobił to z opóźnieniem, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu wystawienia faktury, czyli w przypadku usług budowlanych 30. dnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta