Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bonus tylko za efekty

09 kwietnia 2018 | Życie Regionów
Dzięki nowemu sposobowi finansowania niepełnosprawni będą mogli łatwiej znaleźć odpowiednie dla nich zajęcie.
źródło: AdobeStock
Dzięki nowemu sposobowi finansowania niepełnosprawni będą mogli łatwiej znaleźć odpowiednie dla nich zajęcie.

Samorządy będą walczyć z problemami społecznymi, korzystając z obligacji społecznych. Zachętą dla inwestorów jest zysk. W Polsce to wciąż nowa forma, na zachodzie Europy sprawdzona już w sporej liczbie krajów.

katarzyna Wójcik

Zadłużenie czynszowe, niedostępność usług opiekuńczych, długotrwałe bezrobocie – z tymi problemami samorządy chcą poradzić sobie za pomocą obligacji społecznych. To alternatywa dla tradycyjnego, nierzadko mało efektywnego modelu finansowania z publicznych pieniędzy.

– Obligacje społeczne to forma wzajemnego zobowiązania, w którym inwestor przekazuje środki na rozwiązanie konkretnego problemu społecznego, a w przypadku osiągnięcia zakładanych rezultatów pieniądze są mu zwracane z bonusem. Natomiast w przypadku nieosiągnięcia rezultatów ponosi niewielką stratę – wyjaśnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy warszawskiego magistratu.

Praca dla niepełnosprawnych

Inwestor może więc zarobić, a przy okazji pomóc potrzebującym. W Warszawie są to niepełnosprawni. Problemem, który stołeczny samorząd chce bowiem rozwiązać, jest niska aktywność zawodowa osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności.

Projekt jest kierowany na razie do 50 młodych osób, które zdobyły wykształcenie, ale pozostają bierne zawodowo. Niedawno rozpoczęły się konsultacje społeczne modelu. Chodzi nie tylko o to, by osoby te nie pobierały renty socjalnej, która najczęściej nie zaspokaja ich potrzeb i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11022

Wydanie: 11022

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament