Bonus tylko za efekty
Samorządy będą walczyć z problemami społecznymi, korzystając z obligacji społecznych. Zachętą dla inwestorów jest zysk. W Polsce to wciąż nowa forma, na zachodzie Europy sprawdzona już w sporej liczbie krajów.
katarzyna Wójcik
Zadłużenie czynszowe, niedostępność usług opiekuńczych, długotrwałe bezrobocie – z tymi problemami samorządy chcą poradzić sobie za pomocą obligacji społecznych. To alternatywa dla tradycyjnego, nierzadko mało efektywnego modelu finansowania z publicznych pieniędzy.
– Obligacje społeczne to forma wzajemnego zobowiązania, w którym inwestor przekazuje środki na rozwiązanie konkretnego problemu społecznego, a w przypadku osiągnięcia zakładanych rezultatów pieniądze są mu zwracane z bonusem. Natomiast w przypadku nieosiągnięcia rezultatów ponosi niewielką stratę – wyjaśnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy warszawskiego magistratu.
Praca dla niepełnosprawnych
Inwestor może więc zarobić, a przy okazji pomóc potrzebującym. W Warszawie są to niepełnosprawni. Problemem, który stołeczny samorząd chce bowiem rozwiązać, jest niska aktywność zawodowa osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności.
Projekt jest kierowany na razie do 50 młodych osób, które zdobyły wykształcenie, ale pozostają bierne zawodowo. Niedawno rozpoczęły się konsultacje społeczne modelu. Chodzi nie tylko o to, by osoby te nie pobierały renty socjalnej, która najczęściej nie zaspokaja ich potrzeb i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta