Kiedy podatnik może być uznany za zakład energochłonny
Ze zwolnienia od akcyzy mogą korzystać podmioty, które prowadzą działalność określoną kodem PKD wskazanym w ustawie o podatku akcyzowym, niezależnie od tego czy stanowi ona ich działalność przeważającą.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 9 stycznia 2018 r. (I SA/Kr 1176/17).
Wniosek o interpretację wpłynął od spółki prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie m.in. produkcji mrożonych warzyw. W KRS nie został wpisany przeważający przedmiot działalności gospodarczej. Natomiast w ramach działalności objętej kodem PKD 10.39.Z ujawnionym w KRS, wskazane jest, że spółka kupuje warzywa, które następnie zamraża, pakuje i sprzedaje. Przy procesie mrożenia zużywane są znaczne ilości energii elektrycznej.
Spółka spytała, czy w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej objętej kodem PKD 10.39.Z będzie uprawniona (zakładając spełnienie pozostałych warunków) do zwolnienia z podatku akcyzowego, o którym mowa w art. 31d ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (dalej: ustawa). Zdaniem spółki, ustawa nie wymaga, aby jedna z działalności była wyłączną lub przeważającą działalnością podatnika ubiegającego się o zwrot akcyzy. Wystarczające jest, aby jedna z wymienionych działalności była faktycznie wykonywana.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 31 sierpnia 2017 r. (0111-KDIB3-3.4013.88.2017.1.MS) nie podzielił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta