Środki wypłacone w ramach rękojmi bez PIT
Gdy poprzedni właściciel mieszkania miał obowiązek usunięcia usterek zgłoszonych przez osobę, która kupiła lokal i w związku z tym przekazał mu rekompensatę na pokrycie kosztów remontu, to kwota ta nie jest przychodem nabywcy.
Na początku 2017 r. kupiłam od spółki Y mieszkanie na użytek prywatny (nie prowadzę działalności gospodarczej). Spółka Y prowadzi natomiast działalność polegającą m.in. na zakupie mieszkań na rynku wtórnym i następnie ich sprzedaży po przeprowadzonym remoncie. Zgodnie z umową przedwstępną i aktem notarialnym podpisanym ze spółką Y, przed zakupem przeze mnie mieszkania był w nim przeprowadzony generalny remont, który obejmował m.in. wymianę całej instalacji hydraulicznej. Niestety, na początku 2018 r. okazało się, że mieszkanie ma wady techniczne, tj. instalacja ta jest wadliwa. Wezwałam spółkę Y do ich usunięcia, ale spółka tego nie zrobiła. Dlatego sama poniosłam wydatki na remont instalacji hydraulicznej i w konsekwencji wystąpiłam do spółki Y o zwrot kosztów naprawy w ramach rękojmi. Spółka uznała w pełni zasadność roszczenia i 27 lutego 2018 r. została podpisana ugoda, na mocy której otrzymałam rekompensatę pokrywającą koszty naprawy wadliwej instalacji hydraulicznej w wysokości 7 200 zł. Kwota ta została przelana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta