Zbyt duży wzrost cen mieszkań schłodzi rynek
Obserwujemy na rynku stały wzrost cen mieszkań, jednak jego tempo nie jest tak dynamiczne, jak wzrost cen wykonawstwa - mówi Dariusz Pawlukowicz, członek zarządu Vantage Development.
Rz: Ostatnie lata przyniosły średnioroczny wzrost rynku rzędu 19 proc. W ub.r. deweloperzy sprzedali w największych sześciu aglomeracjach 72,7 tys. lokali. Czy takie tempo jest do utrzymania?
Dariusz Pawlukowicz, członek zarządu i dyrektor ekonomiczno-administracyjny Vantage Development: Przyznam, że takie tempo wzrostu zaskoczyło zarówno analityków, jak i deweloperów. W naszej ocenie taka dynamika będzie trudna do utrzymania w tym roku. Dochodzimy do momentu, w którym wzrost wyhamuje i rynek się ustabilizuje. Biorąc jednak pod uwagę ciągle wysokie zapotrzebowanie na mieszkania w Polsce, coraz lepszą sytuację finansową Polaków oraz dobre otoczenie makroekonomiczne, przewidujemy, że cały 2018 r. oraz pierwsze kwartały 2019 będą się charakteryzowały podobnym, wysokim, poziomem sprzedaży.
Branża boryka się ze wzrostem kosztów wykonawstwa i zakupów gruntów. Jak na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy zwiększyły się koszty wykonawstwa w waszym przypadku?
Nawet około 15–20 proc. Ma to związek przede wszystkim z trudnością...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta