Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umorzenie długów wpływa na podatki

09 kwietnia 2018 | Podatki | Joanna Majcherczak Krzysztof Wiśniewski

Nieregulowanie należności to problem wielu przedsiębiorców. W takich przypadkach często dochodzi między kontrahentami do polubownego załatwienia sprawy przez zawarcie ugody. Konsekwencje w zakresie przychodów i kosztów powstają u obu stron.

Krzysztof Wiśniewski, Joanna Majcherczak

W przypadku nieregulowania należności przez dłużników wydatki ponoszone przez firmy na obsługę przeterminowanych należności stale rosną. Składają się na nie koszty osobowe i operacyjne, a więc zarówno wynikające z utraty przychodów lub opóźnień w płatnościach, jak i związane z zaangażowaniem pracowników w proces odzyskiwania należności. Jeśli między dwoma podmiotami dochodzi do sporu, to może być on rozstrzygnięty nie tylko w drodze skierowania stosownego pozwu do sądu, ale także przez zawarcie ugody. Niezależnie od skutków w zakresie prawa cywilnego, zawarcie ugody oraz jej realizacja powoduje określone konsekwencje podatkowe.

Co może zrobić przedsiębiorca z nieuregulowanymi należnościami? Jakie skutki w CIT wywołuje umorzenie wierzytelności? Odpowiedziami na te pytania powinni się zainteresować wszyscy podatnicy podatku dochodowego, którzy stali się lub potencjalnie będą stroną umarzanego zobowiązania.

1. Skutki umorzenia zobowiązania u wierzyciela

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów umorzonych wierzytelności, z wyjątkiem takich, które uprzednio (choćby częściowo) zostały zarachowane jako przychody należne, do wysokości zarachowanej jako przychód należny.

W przypadku ugody mającej za przedmiot umorzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11022

Wydanie: 11022

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament