Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Małe porty to nie kaprys samorządów

09 kwietnia 2018 | Życie Regionów
Najbardziej drastyczny przykład marnotrawienia pieniędzy podatników to hiszpański Ciudad Real w Castellon.
źródło: Shutterstock
Najbardziej drastyczny przykład marnotrawienia pieniędzy podatników to hiszpański Ciudad Real w Castellon.
źródło: Rzeczpospolita

W Unii Europejskiej jest dzisiaj 525 portów lotniczych. Spośród nich 420 ma status lotniska regionalnego i na koncie odprawy raptem 14 proc. wszystkich pasażerów, którzy polecieli gdzieś w 2017 roku. Ale i tak są potrzebne.

danuta walewska

Większość z nich jest deficytowa i najczęściej dofinansowywana, mniej lub bardziej oficjalnie, przez samorządy. Dlatego właśnie budżety portów regionalnych są nieustannie pod brukselską lupą. Nie bez powodu – jako najbardziej drastyczny przykład marnotrawienia pieniędzy podatników podawany jest hiszpański Ciudad Real w Castellon, gdzie wybudowano lotnisko za miliard euro, z którego nie wystartował ani jeden samolot rejsowy. Ostatecznie dwa lata temu zostało sprzedane za 10 tys. euro brytyjskiej firmie transportowej. Syndyk odrzucił wówczas ofertę chińską – 7 tys. euro, ale z obietnicą stworzenia tam wielkiego portu cargo dla firm z Kraju Środka.

Ale dla władz regionalnych, obojętnie w jakim kraju, posiadanie lokalnego lotniska zawsze jest dowodem prestiżu, ale i szansy na wsparcie rozwoju regionalnego. Kiedy jest już gotowe, zaczynają się próby pozyskania niskokosztowych linii lotniczych, które jeśli nie widzą tam możliwości zarobku, za darmo nie polecą.

Kuszenie atrakcjami

Najczęściej przewoźników kusi się bardzo niskimi opłatami lotniskowymi oraz zwolnieniem z podatków. To standard na początek. Kiedy nie wystarcza, zaczynają się dopłaty: wykupywanie miejsc w samolotach, zamawianie akcji reklamowych, promocja regionu w ulotkach, które pojawiają się w kieszeni maszyn, a jeśli te kieszenie zostały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11022

Wydanie: 11022

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament