Jak zmniejszyć rachunki
Inteligentne miasta powinny w sposób efektywny i oszczędny gospodarować energią, naturalnie wytwarzaną z czystych źródeł. Bristol i Paryż to wzór, ale Szczecin i Gdynia nie muszą się wstydzić.
Bristol, Paryż
Tradycyjna infrastruktura miejska, jak sieci transportowe, gazownicze, wodociągowe czy ciepłownicze i elektryczne, wspomagana nowoczesnymi systemami komunikacji elektronicznej staje się szkieletem tworzonych na całym świecie inteligentnych miast. Szczególnie istotna – w dobie elektromobilności i rosnącego zapotrzebowania na zasilanie elektryczne dla coraz większej liczby systemów i urządzeń – staje się energetyka. Na znaczeniu w smart city zyskują zwłaszcza nowe technologie jej bezemisyjnego wytwarzania i magazynowania, a także ograniczające zużycie oraz podnoszące efektywność. – Mobilność, dane i właśnie energia to klucz – potwierdza Hibaq Jama, radna w Bristol City, która w marcu była gościem honorowym Smart City Forum w Warszawie.
Bristol to jedna z najbardziej inteligentnych aglomeracji nie tylko na Wyspach, ale również w Europie. Jak tłumaczy Jama, w tym brytyjskim mieście dzięki nowym technologiom wdrażane są rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną i ograniczające problem tzw. ubóstwa energetycznego, które dotyka tam jedno na osiem gospodarstw domowych. Problemy te rozwiązywane są za sprawą m.in. sprytnych (z ang. smart) rozwiązań, które pozwalają obniżać rachunki za prąd, oraz odnawialnych źródeł energii. Symbolem tej walki jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta