Nowe przepisy, ale limit płatności gotówkowych ten sam
W dalszym ciągu podatnicy nie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów płatności dokonywanych (chociażby częściowo) gotówką, jeśli jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty.
30 kwietnia 2018 r. w związku z wprowadzeniem tzw. Konstytucji biznesu uchylona została m.in. ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Efektem są także zmiany dostosowujące w podatkach dochodowych, w tym w zakresie wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów płatności gotówkowych dokonywanych pomiędzy przedsiębiorcami, gdy wartość transakcji przekracza15 000 zł.
Przed i po zmianie
Podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w:
- art. 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego (art. 15d ust. 1 ustawy o CIT i art. 22p ust. 1 ustawy o PIT, w brzmienia obowiązującym przed 30 kwietnia 2018 r.),
- art. 19 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego (art. 15d ust. 1 ustawy o CIT i art. 22p ust. 1 ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta