Odpady pomogą w uzyskaniu niezależności energetycznej
Ministerstwo Środowiska zaplanowało powstanie 36 nowoczesnych spalarni.
małgorzata stuch
Bliska współpraca samorządów w zakresie gospodarki odpadami, wypracowanie nowego modelu funkcjonowania tej gospodarki, większy nacisk na recykling i oczekiwane rozwiązania dotyczące tzw. odpadów trudnych – to tylko część tematów, jakimi zajęli się specjaliści podczas panelu „Niezależność energetyczna – wykorzystanie odpadów".
Wykorzystanie odpadów pod kątem energetycznym dopiero w Polsce raczkuje. Nie ma jednak wątpliwości, że musi się to zmienić, a wykorzystanie potencjału tkwiącego w odpadach jest jednym z wyzwań cywilizacyjnych dla naszego kraju.
– Znamy różne modele gospodarowania odpadami, np. ten ze Szwecji, w którym większość odpadów poddawana jest recyklingowi. Jednak my musimy szukać własnego, polskiego modelu. Bo przecież jesteśmy innym krajem i mamy inne uwarunkowania – podkreślał Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Jego zdaniem w gospodarowaniu odpadami ważne jest też to, czy nauczymy się odpowiednio składować śmieci, bo tej dziedzinie są problemy. Zaznaczył też, że ważne jest odpowiednie spalanie. – Mamy przecież złe doświadczenia w Polsce, mowa o spalaniu odpadów w przydomowych piecach. Ministerstwo już zajęło się tą kwestią – w planach jest powstanie 36 spalarni, a w ich działanie powinny zostać wpisane zasady odpowiedniego spalania – czyli w odpowiedniej temperaturze i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta