Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biznesmeni mogą mieć kłopoty z nowymi ulgami

30 kwietnia 2018 | Prawo | Mateusz Rzemek

Przedsiębiorcom mają pomóc obniżki składek ZUS. Nowe rozwiązania są skomplikowane.

Mateusz RZemek

Działalność nierejestrowana, ulga na start, mały ZUS przez dwa lata i mikroskładki przez trzy. Od początku przyszłego roku prowadzący działalność będą mieli wiele sposobów na oszczędności na składkach, odbije się to jednak na wysokości ich świadczeń w przyszłości. Poza tym rząd tworzy dla przedsiębiorców dość skomplikowany system, w którym najlepiej będą zorientowani kontrolerzy skarbówki i ZUS.

Niski przychód

Pierwsze zmiany w zasadach opłacania składek przez przedsiębiorców wchodzą w życie już dziś. W myśl art. 5 nowego prawa przedsiębiorców od 30 kwietnia 2018 r., osoby osiągające przychody do połowy minimalnego wynagrodzenia (obecnie 1050 zł miesięcznie) w ogóle nie muszą rejestrować swojej działalności, prowadzić ewidencji swoich przychodów i opłacać żadnych składek na ZUS. Oznacza to więc całkowity brak ochrony takich przedsiębiorców. W razie wypadku nie będą oni mieli prawa do żadnych świadczeń: zasiłku chorobowego, odszkodowania za wypadek przy pracy, czy renty. Co gorsza, także...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11040

Wydanie: 11040

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament